Lipoliza iniekcyjna - redukcja tkanki tłuszczowej bez skalpela


Lipoliza iniekcyjna wykonywana jest przy użyciu preparatu o nazwie AQUALYX. Jest to roztwór podawany w iniekcji bezpośrednio w tkankę tłuszczową za pomocą specjalnych igieł. Zawiera on detergenty, które rozpuszczają tłuszcz i niszczą błony komórkowe, co prowadzi do rozpadu komórek tłuszczowych w miejscu podania (adipocytolizy). Wstrzyknięcie preparatu jest zabiegiem mało inwazyjnym i praktycznie niebolesnym (do roztworu dodawane jest znieczulenie). Najlepsze efekty uzyskuje się u pacjentów z lekką nadwagą, z miejscowym nagromadzeniem tłuszczu. Preparat można podawać m.in. w takich miejscach jak brzuch, biodra, uda (tzw. bryczesy), okolica podpośladkowa, wewnętrzna strona ud i kolan, fałdy na plecach poniżej żeber.

Po zabiegu pacjent może odczuwać lekkie swędzenie, pieczenie, tkliwość, a czasem obrzęk w miejscu podania preparatu, co świadczy o jego działaniu na tkankę tłuszczową. Zwykle objawy te ustępują po kilku dniach.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są: ciąża, laktacja, otyłość, cukrzyca, ostre choroby wątroby i nerek, choroby tarczycy, choroby nowotworowe, stosowanie leków rozrzedzających krew, alergie, zmiany zapalne na skórze.

Efekt i liczba zabiegów zależą od ilości tkanki tłuszczowej w danej okolicy. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie od 2 do 4 zabiegów, powtarzanych w odstępach co około 3 tygodnie. Niekiedy wymagany jest zabieg podtrzymujący efekty, wykonywany raz w miesiącu.

AQUALYX jest jedynym dotychczas zarejestrowanym preparatem medycznym, będącym alternatywą dla chirurgicznego odsysania tłuszczu.


Opracował: zespół ginekologów Gabinetu Idealist


Pacjentka mierząca obwód talii