Problemy z laktacją - jak sobie z nimi radzić


Bardzo wiele kobiet będąc jeszcze w ciąży zastanawia się nad karmieniem piersią. Rozważają wiele opcji: czy karmić piersią, jak długo? Jakie są rzeczywiste korzyści dla dziecka, a jakie dla matki? Część kobiet podejmuje decyzję o karmieniu piersią przez pierwsze 3 lub 6 miesiące, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Procesu karmienia, jak każdej czynności, trzeba się nauczyć i znaleźć na to odpowiedni dla siebie sposób. Każda z mam jest inna i każde dziecko będzie reagowało w charakterystyczny dla siebie sposób. Dlatego tak ważne w laktacji są pierwsze chwile razem i pierwsze „stawiane kroki” w karmieniu piersią. Kluczem jest nie poddawanie się i nie chowanie głowy w piasek! Trzeba dać sobie czas i mieć świadomość, że możemy natknąć się na problemy, ale nie skupiajmy się na nich, tylko postarajmy się im zaradzić. Oto najczęstsze problemy, z którymi mamy karmiące mogą się spotkać:

Za mało pokarmu

W pierwszych godzinach po porodzie mama dostaje swoje dziecko, aby pierwszy raz je nakarmić. Wiele kobiet martwi się o pokarm, a szczególnie o jego ilość. Pamiętajmy jednak, że nowonarodzone dziecko nie potrzebuje wiele pokarmu. Tuż po porodzie wystarcza mu nawet kilka kropel kobiecego mleka. Warto pamiętać, że właśnie te pierwsze kropelki pokarmu są najcenniejsze. Jest to tzw. siara, czyli pierwsze mleko kobiece, które zawiera w sobie między innymi przeciwciała i witaminy. Nie martwmy się o ilość, z czasem pokarmu będzie więcej.

Bolące/poranione brodawki

Problem poranionych brodawek dotyczy wielu kobiet. Przyczyną jest nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Zazwyczaj to pierwszy kłopot , który dotyka świeżo upieczone mamy. Zbyt płytkie umieszczenie brodawki w buzi dziecka będzie powodowało nerwowe i intensywne nadgryzanie przez dziecko końcówki brodawki. Samo karmienie w ten sposób będzie dla mamy nieprzyjemnie i może powodować ból, dziecko w tym momencie może być rozdrażnione i na pewno nie będzie najedzone. Jeżeli dojdzie do momentu pękania lub ran i otarć na brodawkach należy zmienić technikę karmienia, a najlepiej udać się do położnej lub doradcy laktacyjnego o poradę. Doraźnie można stosować specjalne maści z lanoliną lub smarować brodawki niewielką ilością pokarmu.

Za dużo pokarmu

Najczęściej zjawisko to nazywane jest nawałem mlecznym i jest fizjologiczne. Pojawia się mniej więcej w 3-5 dobie po porodzie. Jest odpowiedzią przewodów mlecznych na częste przystawianie do piersi. Gruczoły piersiowe mogą być wtedy twardsze, wypełnione, lekko ocieplone. Aby nie doszło do zastoju pokarmu w piersi i negatywnych jego skutków należy bardzo często przystawiać dziecko do piersi w celu ich opróżnienia. Można zastosować także laktator ręczny bądź elektroniczny - w tym wypadku odciągamy pokarm do momentu uczucia ulgi (nigdy nie opróżniamy piersi do końca). Dodatkowo zaleca się stosowanie zimnych okładów na piersi (jednak nie okładamy piesi lodem).

Obrzęk piersi

Pojawia się najczęściej na skutek niedostatecznego opróżniania piersi. Miejsce, z którego pokarm nie został opróżniony będzie gorące, zaczerwienione i bolesne. W momencie pojawienia się tych objawów najlepiej skonsultować się z położną lub doradcą laktacyjnym. Z domowych sposobów zastosujmy okłady. Przed karmieniem stosujmy ciepłe okłady, zaś po karmieniu ziemne. Nie należy piersi w żaden sposób mocno i intensywnie uciskać. Najlepszą pozycją do karmienia w tym przypadku będzie pozycja spod pachy, która będzie dodatkowo powodowała delikatny masaż piersi przez bródkę dziecka.

Zastój pokarmu

Do zastoju pokarmu dochodzi wtedy, gdy mleko nie wypływa z piersi. Może być spowodowane zatkaniem jednego lub kilku przewodów mlecznych. Zaleca się rozpoczęcie karmienia od obolałej piersi, zastosowanie ciepłego okładu tuż przed karmieniem lub w jego trakcie, delikatny masaż w bolesnym miejscu w kierunku brodawki oraz częste przystawianie dziecka do piersi co 1,5-2 godziny. Można ewentualnie odciągnąć przed karmieniem niewielką ilość mleka, a następnie przystawić dziecko do piersi.

Zapalenie piersi

Spowodowane jest niedostatecznym opróżnianiem piersi. Charakterystyczne objawy to: czerwona, bolesna, obrzmiała i mocno ucieplona pierś oraz gorączka. Mogą także pojawić się bóle głowy i mięśni. Postępowanie przy zapaleniu piersi jest podobne do tego przy obrzęku czy zastoju pokarmu. W przypadku nasilenia się objawów należy zgłosić się do lekarza, który podejmie decyzję o zastosowaniu środków farmakologicznych.

Laktacja jest stanem fizjologicznym danym nam przez matkę naturę. Cieszmy się, że możemy naszym dzieciom podarować to, co mamy najlepsze. Nie dajmy się zrazić w momencie pojawiania się kłopotów. W każdej chwili możemy zgłosić się do położnej lub doradcy laktacyjnego, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu problemów z karmieniem piersią.


Opracowała:
położna Justyna Popiołek


Kobieta karmiąca piersią