Gdzie kupić Antabuse w Polsce?

Antabuse, znany również jako disulfiram, jest lekiem stosowanym w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Działa poprzez hamowanie enzymu aldehyd dehydrogenazy, co powoduje kumulację acetaldehydu w organizmie. Acetaldehyd jest toksycznym produktem rozkładu alkoholu, który wywołuje nieprzyjemne objawy takie jak zaczerwienienie twarzy, nudności, wymioty, kołatanie serca czy spadek ciśnienia krwi. Dzięki temu antabuse zniechęca pacjenta do spożywania alkoholu.

Jak działa Antabuse?

Antabuse jest stosowany w celu wspomagania leczenia alkoholizmu poprzez wywoływanie nieprzyjemnych objawów w razie spożycia alkoholu. Lek hamuje enzym aldehyd dehydrogenazę, który normalnie metabolizuje toksyczny acetaldehyd (produkt rozpadu alkoholu etylowego) do kwasu octowego. W wyniku zahamowania tego enzymu, acetaldehyd kumuluje się w organizmie, powodując szereg przykrych objawów, które mają zniechęcić pacjenta do dalszego picia. Działanie antabusu utrzymuje się przez około 2 tygodnie od ostatniej dawki. Najważniejsze działania antabusu:

Jak przyjmować Antabuse?

Antabuse dostępny jest w Polsce w postaci tabletek do przyjmowania doustnego. Zwykle stosowana dawka to 200-500 mg na dobę, przyjmowana rano, w pojedynczej dawce. Niektórzy lekarze zalecają stopniowe zwiększanie dawki, rozpoczynając od 200 mg. Tabletki antabusu należy popijać wodą, przyjmując na czczo. Lekarz może zalecić zażywanie leku przed posiłkiem lub tuż po posiłku, w zależności od tolerancji pacjenta. Nie należy pić alkoholu w trakcie leczenia antabusem ani przez okres 2 tygodni od ostatniej dawki. Najważniejsze zasady stosowania antabusu:

Zalecana dawka Antabusu

Zalecana dawka antabusu wynosi 200-500 mg na dobę, przyjmowana w pojedynczej dawce rano. Niektórzy lekarze zalecają rozpoczynanie leczenia od dawki 200 mg i stopniowe zwiększanie aż do osiągnięcia optymalnej dawki dla danego pacjenta. Maksymalna dawka dobowa antabusu wynosi 500 mg. Nie zaleca się przekraczania tej dawki. Ostateczną wielkość dawki ustala lekarz prowadzący, biorąc pod uwagę masę ciała, wiek pacjenta i jego indywidualną tolerancję. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich.
Zwykle zalecana dawka 200-500 mg na dobę
Maksymalna dawka dobowa 500 mg

Zalety i wady Antabusu

Zalety

Wady

Opinie ekspertów na temat Antabusu

Antabuse jest skutecznym i bezpiecznym lekiem w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Jest szczególnie pomocny na początku terapii, gdy pacjent próbuje utrzymać abstynencję. Pomaga też zapobiegać nawrotom choroby. Nie leczy jednak przyczyn nałogu i nie zastępuje psychoterapii. Prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy ds. psychiatrii: "Antabuse może być niezwykle pomocny w utrzymywaniu abstynencji przez pacjentów uzależnionych od alkoholu. Ma jednak charakter leku wspomagającego i nigdy nie powinien być stosowany jako jedyna metoda leczenia." Dr Jan Chodkiewicz, psychiatra i terapeuta uzależnień: "W mojej opinii antabuse jest dobrym i skutecznym lekiem. Niestety część pacjentów próbuje go "oszukać", spożywając mimo wszystko alkohol. Kluczowe jest nastawienie chorego i jego determinacja w walce z nałogiem."

Gdzie kupić Antabuse w Polsce?

Antabuse (disulfiram) jest dostępny w Polsce wyłącznie na receptę. Aby go kupić, należy udać się do lekarza psychiatry lub terapeuty uzależnień, który po zbadaniu pacjenta i kwalifikacji do leczenia antabusem, wypisze odpowiednią receptę. Następnie receptę realizujemy w aptece, gdzie otrzymamy lek. Obecnie antabuse jest refundowany przez NFZ w ramach listy leków refundowanych, więc pacjent płaci tylko ryczałt za lek. Cena antabusu w aptece zależy od wielkości opakowania:
Opakowanie Cena
Antabuse 250 mg, 20 tabletek 3,20 PLN
Antabuse 500 mg, 20 tabletek 6,40 PLN

Przeciwwskazania do stosowania Antabusu

Antabuse nie powinien być stosowany w przypadku: O przeciwwskazaniach i ewentualnych interakcjach z innymi lekami należy koniecznie poinformować lekarza!

Korzyści z zakupu Antabusu przez internet

Kupując leki przez internet można zaoszczędzić czas i pieniądze. Nie trzeba fatygować się do lekarza po receptę, a następnie do apteki po lek. Wystarczy zamówić antabuse wygodnie przez stronę internetową lub aplikację. Co ważne, kupując online mamy pewność otrzymania oryginalnego leku i możemy liczyć na atrakcyjne promocje oraz rabaty. Ponadto apteki internetowe gwarantują szybką i dyskretną dostawę zamówionych leków. Warto jednak kupować wyłącznie w sprawdzonych aptekach internetowych, które działają legalnie i współpracują z doświadczonymi farmaceutami.

Alternatywy dla Antabusu

Oprócz antabusu, w leczeniu alkoholizmu stosuje się również inne leki, między innymi: Naltrekson - blokuje receptory opioide, zmniejszając przyjemne odczucia związane z piciem alkoholu. Akamprosat - zmniejsza głód alkoholowy, łagodzi objawy abstynencji. Topiramat - lek przeciwpadaczkowy, zmniejszający spożycie alkoholu. Warto pamiętać, że sam antabuse, jak i inne leki nie wystarczą do pokonania nałogu. Konieczna jest terapia uzależnienia prowadzona przez doświadczonego specjalistę.