Augmentin - charakterystyka leku, działanie i stosowanie

Augmentin to popularny antybiotyk z grupy penicylin, stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Lek zawiera dwie substancje czynne - amoksycylinę oraz kwas klawulanowy. Zapoznaj się z pełną charakterystyką leku Augmentin, w tym jego działaniem, dawkowaniem i przeciwwskazaniami do stosowania.

Jak działa Augmentin?

Amoksycylina należy do grupy antybiotyków beta-laktamowych. Hamuje syntezę ściany komórkowej bakterii, prowadząc do jej osłabienia i zniszczenia. Jest wrażliwa na rozkład przez enzymy bakteryjne zwane beta-laktamazami. Kwas klawulanowy z kolei hamuje aktywność tych enzymów, chroniąc amoksycylinę przed rozkładem. Dzięki połączeniu obu substancji, Augmentin działa na szerokie spektrum bakterii.

Wskazania do stosowania Augmentinu

Augmentin stosuje się w leczeniu zakażeń: Spowodowanych przez wrażliwe na Augmentin bakterie.

Dawkowanie Augmentinu

Zalecane dawki Augmentinu ustalane są indywidualnie, w zależności od rodzaju i ciężkości zakażenia. Standardowo stosuje się:
Dorośli i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg 875 mg co 12 godzin lub 500 mg co 8 godzin
Dzieci o masie ciała poniżej 40 kg 25-45 mg/kg masy ciała na dobę, podzielone na 2 dawki
Czas trwania antybiotykoterapii zależy od przebiegu choroby i wynosi zwykle 7-14 dni.

Zalety i wady Augmentinu

Zalety Wady
- szerokie spektrum działania na bakterie - możliwe działania niepożądane
- skuteczność w walce z opornymi bakteriami - konieczność przyjmowania zgodnie z zaleceniami lekarza
- dostępne różne postaci i dawki - niektóre bakterie mogą być oporne

Przeciwwskazania do stosowania Augmentinu

Nie stosuj Augmentinu jeśli: Koniecznie poinformuj lekarza o schorzeniach nerek, wątroby lub układu immunologicznego przed rozpoczęciem leczenia Augmentinem.

Opinie ekspertów na temat Augmentinu

Według ekspertów, Augmentin to skuteczny i bezpieczny antybiotyk o szerokim zakresie działania. Połączenie amoksycyliny z kwasem klawulanowym pozwala zwalczać bakterie wrażliwe oraz część szczepów opornych. Lekarze chwalą jego działanie w zakażeniach układu oddechowego, moczowego i innych. Podkreślają jednak, że antybiotykoterapia musi być prowadzona zgodnie z zaleceniami, a samowolne przerywanie leczenia może prowadzić do nawrotów choroby i rozwoju oporności bakterii. Dlatego schemat dawkowania i czas trwania kuracji Augmentinem powinien być ściśle określony przez lekarza.

Tabela dawek i cen Augmentinu

Postać i dawka Wielkość opakowania Cena
Tabletki 500 mg + 125 mg 14 szt. 25 zł
Tabletki 875 mg + 125 mg 14 szt. 28 zł
Zawiesina 250 mg + 62,5 mg/5ml 60 ml 45 zł

Przeciwwskazania do stosowania Augmentinu

Nie należy stosować Augmentinu w przypadku: O przeciwwskazaniach koniecznie poinformuj lekarza przed przyjęciem leku.

Zalety kupowania Augmentinu przez internet

Kupując Augmentin online możesz liczyć na: Wybierając sprawdzony sklep internetowy masz pewność oryginalności i bezpieczeństwa zakupionego leku.

Zamienniki Augmentinu

W przypadku niedostępności Augmentinu, lekarz może zalecić podobnie działające antybiotyki: Zamienniki różnią się nieco składem i postacią, ale podobnie jak Augmentin zawierają amoksycylinę i kwas klawulanowy. --- Mam nadzieję, że ten artykuł dostarczył Ci przydatnych informacji na temat działania i stosowania antybiotyku Augmentin. W razie dodatkowych pytań, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.