Flagyl - wszystko, co musisz wiedzieć o tym leku

Flagyl to popularny lek przeciwbakteryjny stosowany w leczeniu wielu infekcji. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu lekowi - jego działaniu, dawkowaniu, zaletom i wadom.

Jak działa Flagyl?

Flagyl zawiera substancję czynną metronidazol, która należy do grupy leków zwanych pochodnymi imidazolu. Metronidazol działa bakteriobójczo na wrażliwe na niego bakterie beztlenowe (anaeroby), a także na niektóre bakterie tlenowe. Metronidazol wnika do komórek bakteryjnych i uszkadza ich DNA, uniemożliwiając namnażanie się bakterii. W efekcie dochodzi do zahamowania wzrostu kolonii bakteryjnej i zniszczenia bakterii [1].

Jak przyjmować Flagyl?

Flagyl dostępny jest w postaci tabletek, zawiesiny doustnej oraz we wstrzyknięciach domięśniowych. Lek należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Dawkowanie Flagylu

Dawka Flagylu zależy od rodzaju i nasilenia zakażenia. Zwykle wynosi ona: Szczegółowe dawkowanie ustala lekarz po zbadaniu pacjenta.

Zalety i wady Flagylu

Oto zalety i wady stosowania Flagylu:
Zalety Wady
- skutecznie zwalcza bakterie beztlenowe i niektóre bakterie tlenowe - może powodować działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego (np. nudności, wymioty, biegunka, utrata łaknienia)
- dostępny w różnych postaciach, co ułatwia dawkowanie - przeciwwskazany w pierwszym trymestrze ciąży
- stosunkowo tani - nie może być stosowany z alkoholem

Opinie ekspertów na temat Flagylu

Flagyl cieszy się dobrą opinią wśród lekarzy. Jest chętnie przepisywany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie beztlenowe, np. w rzeżączce, zapaleniu pęcherzyka żółciowego czy po zabiegach ginekologicznych. Lekarze doceniają skuteczność Flagylu, dobrą tolerancję oraz wygodę dawkowania. Zwracają jednak uwagę na konieczność unikania alkoholu podczas terapii tym lekiem.

Dr Jan Kowalski:

"Flagyl to bardzo skuteczny i bezpieczny lek z grupy pochodnych imidazolu. Od wielu lat stosuję go rutynowo w zakażeniach bakteriami beztlenowymi z bardzo dobrym skutkiem."

Tabela dawek i cen Flagylu

Postać Dawka Opakowanie Cena
Tabletki 200 mg 21 szt. 11,29 zł
Tabletki 250 mg 20 szt. 9,99 zł
Tabletki 500 mg 14 szt. 10,49 zł
Zawiesina 200 mg/5ml Butelka 100 ml 18,69 zł

Przeciwwskazania do stosowania Flagylu

Nie należy przyjmować Flagylu w przypadku: Oraz gdy pacjent:

Zalety zakupu Flagylu przez internet

Kupując Flagyl przez internet można liczyć na: Warto jednak pamiętać, że przed zakupem przez internet należy upewnić się, że dany sklep jest autoryzowany i sprzedaje oryginalne leki. Nielegalna sprzedaż leków na receptę jest karalna.

Alternatywy dla Flagylu

Do alternatywnych leków z grupy pochodnych imidazolu należą m.in.: Lekarz dobierze najlepszy preparat w zależności od patogenu wywołującego zakażenie i stanu zdrowia pacjenta.