DIETETYKA

Dietetyka

Udowodnione jest, że dieta ma ogromny wpływ na zdrowie. 

Naukowe dane wskazują, że poprzez właściwy sposób odżywiania można wyeliminować niektóre schorzenia w organizmie, a w innych przypadkach zmniejszyć objawy choroby

Zawód dietetyka jest zawodem medycznym, konsultacja dietetyczna opiera się na szczegółowym wywiadzie z pacjentem, przyjmowanych lekach, dotychczasowym leczeniu. Bardzo ważne jest aby przed wdrożeniem żywienia człowieka dietetyk poznał przyzwyczajenia, rytm dnia, długość snu, ilość i rodzaj wykonywanej aktywności fizycznej przez Pacjenta. Bardzo istotne jest też zbadanie psychologicznych czynników odżywiania

Dietetyk opracowuje indywidualny plan żywienia. Dzięki wizycie u dietetyka zdobywana jest wiedza na temat składników odżywczych, zdrowego stylu życia i sposobu odżywania. Zbilansowana dieta ma na celu przede wszystkim zmianę nawyków żywieniowych. Ponadto dietetyk dba o zdrowie przed, w trakcie, a także po ciąży
Obszar roboczy 10

Nasi specjaliści:

Poradnia dietetyczna – dla kogo?

W Idealist Centrum Zdrowia i Urody – porady dietetyczne świadczy wykwalifikowany i doświadczony dobry dietetyk kliniczny Warszawa. Oferujemy wysoką jakość usług opartą na indywidualnym wsparciu żywieniowym. Programy dietetyczne oraz zalecenia są opracowywane przez dietetyka na podstawie przeprowadzonego wcześniej dokładnego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego. 

W Idealist Centrum Zdrowia i Urody przeznaczamy odpowiednio dużo czasu na konsultację, aby każdy, kto nas wybierze, czuł się wyjątkowo zaopiekowany. Jako poradnia dietetyczna Warszawa oferujemy wsparcie osobom w każdym wieku. Specjalizujemy się w leczeniu nadwagi i otyłości, innych chorób dietozależnych, żywieniu kobiet starających się o ciążę, ciężarnych oraz karmiących, dzieci oraz osób starszych. 

W naszej poradni dietetycznej Warszawa pomoc otrzymają również wszyscy, którzy pragną zmienić swoje nawyki żywieniowe, ale nie borykają się z problemami zdrowotnymi. Magister dietetyk w sposób praktyczny i przystępny przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie, ułatwiając pacjentom dokonywanie świadomych wyborów żywieniowych. 

Jeśli pacjentem jest dziecko, zmian dokonuje cała jego rodzina, stając się wsparciem oraz przykładem. W Idealist Centrum Zdrowia i Urody dbamy o miłą i swobodną atmosferę. Naszym celem jest, aby prowadzona przez nas edukacja była przyjazną drogą do nowych, zdrowych i świadomych wyborów żywieniowych. 

Na konsultacje z dobrym dietetykiem klinicznym Warszawa można umawiać się telefonicznie lub online, poprzez kalendarz internetowy dostępny na naszej stronie.

Pierwsza wizyta u dietetyka

W czasie pierwszej konsultacji, korzystając ze specjalistycznego sprzętu, dietetyk przeprowadza analizę masy i składu ciała. Uzyskane wyniki określają m.in. zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wody. Otrzymane dane posłużą do ustalenia odpowiedniej kaloryczności diety oraz będą odzwierciedlać postępy terapii. 

Pierwsza wizyta u dietetyk Warszawa w Idealist Centrum Zdrowia i Urody  to również czas na dokładny wywiad zdrowotny i żywieniowy. Niezwykle ważne dla dalszej pracy nad najlepiej dobranym planem żywieniowym są informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, przebytych lub trwających chorób, przyjmowanych leków, suplementów, alergii i nietolerancji pokarmowych, a także wszelkich występujących zaburzeń ze strony układu pokarmowego.

Dietetyk kliniczny zbierze ponadto informacje dotyczące stylu życia pacjenta, czyli dotychczasowego sposobu odżywiania, aktywności fizycznej, wykonywanej pracy oraz higieny snu. 

Analiza składu ciała oraz zebranie szczegółowego wywiadu będzie trwało kilkadziesiąt minut.

Dobranie odpowiedniego programu żywieniowego wymagać będzie od dietetyka szczegółowej analizy zebranych informacji. By dieta była dla zdrowa, bezpieczna oraz skuteczna potrzeba czasu, dlatego cierpliwość jest w tym przypadku niezwykle istotna. W niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja ze specjalistami innych dziedzin medycyny, dlatego skonstruowanie takiego planu zajmuje kilka dni. W czasie pierwszej wizyty ustalony z pacjentem zostaje termin przekazania diety. 

Wizyta kontrolna w poradni dietetycznej

Podczas tego spotkania jest czas na podzielenie się z dietetykiem spostrzeżeniami dotyczącymi planu żywieniowego oraz sprawdzenie, jak zmieniły się poszczególne komponenty ciała pacjenta. Częstotliwość wizyt kontrolnych w poradni dietetycznej w Warszawie jest dopasowana do preferencji pacjenta, jednak zalecamy, by pierwsza taka konsultacja odbyła się nie później niż 4 tygodnie od rozpoczęcia wdrażania zmian. 

Dietetyk kliniczny Warszawa – do wizyty kontrolnej warto się przygotować, ponieważ specjalista odpowie na wszystkie nurtujące pacjenta pytania. Z uwagą wysłuchane zostaną także wszelkie uwagi i ewentualne trudności dotyczące realizacji zaleceń. 

Wizyta kontrolna w Idealist Centrum Zdrowia i Urody to kolejna garść praktycznych wskazówek i motywacji, ponieważ dietetyk zna już więcej informacji dotyczących pacjenta i dzięki temu będzie mógł dalej i jeszcze lepiej kierować zalecenia w stronę zdrowej relacji z jedzeniem. 

To w dużej mierze od pacjenta zależeć będzie, czy będzie bazował dalej na otrzymanych po pierwszej konsultacji propozycjach posiłków oraz komponował na podstawie uzyskanej wiedzy nowe – swoje przepisy, czy może będzie wolał jednak otrzymać kolejny indywidualny plan żywieniowy. Ze względu na różne potrzeby naszych podopiecznych, kwestie te rozstrzygane są w trakcie wizyty. 

Dietetyk Warszawa, a szczególnie dietetyk kliniczny Warszawa, pomoże Ci w osiągnięciu Twoich celów zdrowotnych. Poradnia dietetyczna w Warszawie, jak Idealist Centrum Zdrowia i Urody, jest miejscem, gdzie możesz liczyć na profesjonalną i indywidualną opiekę. 

Dietetyk – Przygotowanie do wizyty i badania składu ciała

Dobry dietetyk Warszawa: zachęcamy, aby przygotowując się do pierwszej wizyty w naszej poradni dietetycznej sporządzić dzienniczek żywieniowy, tzn. kilkudniowy zapis diety obejmujący wszystkie spożyte posiłki, przekąski i wypite napoje w ciągu doby. Ważne jest, by uwzględnić także porcje posiłków i godziny spożycia. Dzięki zapisowi, specjalista będzie mógł w trakcie pierwszej konsultacji omówić sposób żywienia pacjenta oraz wychwycić kwestie priorytetowe do wypracowania w ramach terapii. 

Niezwykle istotne jest także zabranie ze sobą aktualnych (wykonanych najlepiej nie później niż 6 miesięcy wstecz) wyników badań, odzwierciedlających stan zdrowia i potrzeby organizmu. Na ich podstawie dietetyk kliniczny może poprosić o pogłębienie diagnostyki lub powtórzenie badań laboratoryjnych w określonym czasie. 

Przygotowanie do badania masy i składu ciała

W Idealist Centrum Zdrowia i Urody – poradnia dietetyczna, pomiar masy i składu ciała odbywa się za pomocą metody bioimpedancji elektrycznej (BIA). Podczas badania mierzona jest zawartość tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej masy ciała. Wykorzystana jest do tego różnica w oporności poszczególnych tkanek na przepływający prąd o bardzo niskim natężeniu. Wynik badania odzwierciedla także poziom nawodnienia organizmu,  określa wiek metaboliczny oraz  podaje wartość wskaźnika wisceralnej tkanki tłuszczowej. Pomiar składu ciała za pomocą bioimpedancji elektrycznej to metoda nieinwazyjna i bezpieczna.

W celu uzyskania wiarygodnego wyniku należy zastosować się do kilku następujących zasad panujących w Idealist Centrum Zdrowia i Urody.

  • pomiar powinien być wykonany przynajmniej 3 godziny po posiłku,

  • w dniu pomiaru nie należy pić mocnej kawy, herbaty, a w przeddzień badania także alkoholu,

  • w czasie badania należy mieć pusty pęcherz,

  • w dniu pomiaru nie należy wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych,

  • badanie wykonywane jest boso.

Przeciwwskazaniem do badania jest ciąża, założony rozrusznik serca, metalowe implanty 

i protezy w ciele.