Flebolog
Flebolog
Flebologia to dziedzina medycyny skupiająca się na diagnostyce i leczeniu chorób żylnych (w tym żylaków, pajączków, zakrzepów żył głębokich, zapaleń żył, obrzęków wokół kostek nasilających się pod koniec dnia, zespołów pozakrzepowych). Najczęściej żylaki zlokalizowane są w obrębie kończyn dolnych tzw. żylaki kończyn dolnych, dla których opracowywane są różne techniki leczenia, głównie związane z mikrochirurgią. Żylaki mogą też dotyczyć okolic intymnych lub niewydolności żylnej miednicy (w tym żylaków powrózka nasiennego u mężczyzn). Inną znacznie rozpowszechnioną chorobą żylną jest zakrzepowe zapalenie żył, które charakteryzuje się zapaleniem ściany żyły i tworzeniem się skrzepu krwi, który może całkowicie zamknąć światło naczynia. Żylaki rozwijają się, gdy zastawki w żyłach stają się niewydolne. Zastawki żylne prawidłowo funkcjonujące pomagają regulować przepływ krwi zapobiegając jej gromadzeniu.
Nasi specjaliści:
flebolog, diabetolog w trakcie specjalizacji
Czym zajmuje się flebologia?
Flebologia to dziedzina medycyny skupiająca się na diagnostyce i leczeniu chorób żylnych.
Flebologia Warszawa – na terenie województwa mazowieckiego działa kilka klinik i ośrodków medycznych, które specjalizują się w dziedzinie flebologii oraz zapewniają opiekę nad pacjentami z chorobami żył.
Flebolog Warszawa – by umówić wizytę flebologiczną niepotrzebne jest skierowanie. Konieczna jest rezerwacja wizyty.
Czym zajmuje się flebolog w poradni flebologicznej?
Flebolog czym się zajmuje? Jest to lekarz, który przeszedł specjalistyczne szkolenie w zakresie flebologii. Posiada doświadczenie i wiedzę w zakresie fizjologii, anatomii i patologii układu żylnego oraz jest wykwalifikowany w diagnozowaniu i leczeniu chorób żylnych. Potocznie można spotkać się ze stwierdzeniem flebolog – lekarz od żył lub lekarz od żylaków. Poradnia flebologiczna to placówka medyczna lub praktyka specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i diagnozowaniu chorób żylnych, w szczególności żylaków kończyn dolnych. Klinika flebologii w ramach swojej działalności współpracuje m.in. z flebologiem, radiologiem, internistą, chirurgiem, chirurgiem naczyniowym. Klinika specjalistyczna w zakresie flebologii zapewnia opiekę w leczeniu problemów żylnych.
Przyczyny powstawania żylaków
Przyczyną poszerzania żył kończyn dolnych (żylaków), szczególnie u osób, u których nie stwierdza się problemów kardiologicznych może być przedłużające się obciążenie statyczne wynikające z długotrwałego stania lub siedzenia w bezruchu oraz siedzącego trybu życia. Uszkodzenie ścian żył wewnętrznych stanowi potencjalne miejsce nadmiernego gromadzenia się płytek krwi i innych komórek krwi. Nagromadzone komórki krwi tworzą skrzepy, które mogą ulegać pęknięciu i przemieszczać się wzdłuż krwioobiegu. Skrzep może blokować duże naczynia krwionośne w efekcie prowadząc do zawału serca, udaru mózgu czy zatorowości płucnej. Lekarz od żylaków nóg (kończyn dolnych) to flebolog. Do innych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia żylaków zalicza się wiek, płeć (u kobiet ryzyko żylaków jest większe niż u mężczyzn, ponadto ryzyko wzrasta w czasie ciąży), otyłość, choroby występujące w rodzinie, niektóre choroby wątroby oraz część chorób nowotworowych.
Objawy żylaków kończyn dolnych są zróżnicowane, należą do nich:
– pod skórą widoczne uniesione i skręcone żyły
– ciemnofioletowe lub niebieskie żyły
– ból lub pulsowanie w nogach
– ciężkie lub zmęczone nogi, zwłaszcza po długim staniu lub siedzeniu
– obrzęk podudzi i kostek
– skurcze mięśni lub niespokojne uczucie w nogach
– swędzenie lub stan zapalny skóry wokół dotkniętej żyły.
Klinika flebologii jest miejscem, które warto odwiedzić w przypadku zauważenia powyższych lub innych, niepokojących objawów. Lekarz od żył zajmuje się nie tylko leczeniem ale i profilaktyką.
Diagnostyka żylaków
Diagnostyka żylaków może obejmuje szczegółowy wywiad oraz badanie fizykalne. Często diagnostyka wymaga wykonania dodatkowych obrazowych badań diagnostycznych takich jak np. USG doppler żył lub flebografia.
Flebografia jest to badanie, które polega na wstrzyknięciu barwnika kontrastowego do żyły, zazwyczaj w stopę lub kostkę, a następnie wykonaniu zdjęć rentgenowskich. Barwnik sprawia, że żyły są bardziej widoczne na zdjęciu rentgenowskim i może pomóc ocenić obecność i stopień zaawansowania żylaków lub innych nieprawidłowości żylnych.
Badanie USG doppler żył kończyn dolnych, to ultrasonograficzne badanie obrazowe służące do oceny przepływu krwi i wykrywania nieprawidłowości w żyłach nóg. Jest to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które dostarcza szczegółowych informacji o układzie żylnym. Badanie najczęściej wykonywane jest przez radiologa lub lekarza flebologa. Podczas badania lekarz przy pomocy aparatu USG i specjalnej sondy dokonuje oceny obrazu naczyń i przepływu krwi. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej lub stojącej. Lekarz na badany obszar nakłada specjalny żel. Żel ułatwia poruszanie się głowicy po skórze oraz zapewnia transmisję fal ultrasonograficznych. Lekarz w trakcie badania może poprosić o zmianę pozycji lub uciskanie niektórych obszarów, aby ocenić przepływ krwi i reakcję żył. Funkcja dopplera USG pokazuje kierunek i prędkość przepływu krwi w żyłach. Informacje te są przedstawiane w postaci kolorów lub widmowych fal dopplera, które mogą być pomocne w ocenie obecności nieprawidłowości, takich jak skrzepy krwi lub nieprawidłowy przepływ krwi. Badanie USG doppler żył jest zalecane w różnych przypadkach m.in. w podejrzeniu:
– zakrzepicy żył głębokich
– niewydolności żylnej, żylaków, refluksu żylnego
– zakrzepów krwi
– dysfunkcji zastawek oraz innych nieprawidłowości w układzie żylnym.
Badanie USG doppler żył jest bezpieczne, nieinwazyjne i nie wiąże się z narażeniem na promieniowanie jonizujące. Aby wykonać badanie w Idealist Centrum Zrowia i Urody nie jest konieczne skierowanie.
Bardzo ważne jest aby wszelkie niepokojące objawy skonsultować z lekarzem.
Metody leczenia żylaków
Możliwości leczenia żylaków można podzielić na metody zachowawcze lub bardziej inwazyjne. Sposób leczenia jest zależny m.in. od ciężkości i uciążliwości objawów. Niektóre typowe metody obejmują:
– zmianę stylu życia: regularne ćwiczenia fizyczne, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, podnoszenie nóg, unikanie siedzenia lub stania przez długi czas oraz noszenie pończoch uciskowych w celu pobudzenia przepływu krwi (terapia uciskowa)
– skleroterapię: metoda ta polega na wstrzyknięciu specjalnego roztworu do zmienionych chorobowo żył, powodując ich zapadnięcie się i ostatecznie zniknięcie
– wewnątrzżylną terapię laserową (Endovenous Laser Therapy, EVLT): lekarz flebolog energię lasera wykorzystuje do ogrzewania i uszczelniania chorej żyły, przekierowując przepływ krwi do zdrowszych żył.
Bardzo istotne jest aby odbyć konsultacje z lekarzem flebologiem lub innym przedstawicielem służby zdrowia np. lekarz od żylaków celem dokładnej diagnozy oraz opracowania właściwych opcji leczenia biorąc pod uwagę indywidualne czynniki. Flebolog na podstawie szczegółowego wywiadu i badania wdraża leczenie. Następnie monitoruje postępy po leczeniu, zapewnia stałą opiekę i dobiera indywidualne zalecenia dotyczące długoterminowego leczenia chorób żylnych.
Flebolog Warszawa – wizytę konsultacyjną u lekarza flebologa można zarezerwować telefonicznie lub online.
Niniejsza strona nie stanowi źródła porady medycznej.