Test EndoRNA
Test EndoRNA
Polscy naukowcy opracowali innowacyjny test na endometriozę. Jest to nieinwazyjne badanie genetyczne, wykonywane metodą PCR – test EndoRNA. EndoRNA test ma na celu wykrycie podwyższonej ekspresji mRNA – genu FUT4 (poziom ekspresji genu kodującego białko fukozylotransferazę 4), genu który jest charakterystyczny dla endometriozy. Ekspresja (mRNA) FUT4 jest znacznie podwyższona w komórkach endometrium pacjentek z endometriozą. U pacjentek zdrowych ekspresja (mRNA) FUT4 jest obniżona.
Test na endometriozę charakteryzuje się wysoką czułością oraz specyficznością, co potwierdzają przeprowadzone badania. Endometrioza badanie – dzięki opracowaniu testu diagnostycznego w kierunku endometriozy możliwe jest wykrycie choroby na wcześniejszym etapie oraz jednocześnie szybsze rozpoczęcie leczenia.
Endometrioza – co to jest?
Endometrioza zostaje stwierdzona wtedy, gdy wyściółka jamy macicy nieprawidłowo zagnieżdża się w obszarach poza macicą. Wg WHO na endomteriozę choruje około 10 % kobiet w wieku rozrodczym. Choroba może powodować m.i.n. objawy, takie jak bolesne miesiączki, ból podczas stosunków, problemy żołądkowo-jelitowe (ból podczas wypróżniania) i problemy układu moczowego (ból podczas oddawania moczu). Często objawy te nasilają się tuż przed lub w trakcie miesiączki. Endometrioza jak wykryć – zaznacza się, że rozpoznanie tej jednostki chorobowej jest opóźnione o około 10 lat. Dlaczego? Jednym z głównych i najwcześniejszych objawów jest ból podczas miesiączki, który wydaje się być normalny. Jednak ból o silnym nasileniu, promieniujący i utrzymujący się prawie przez cały czas menstruacji oraz przed jej wystąpieniem zawsze powinien być sygnałem alarmowym i powinien być skonsultowany z lekarzem ginekologiem. Czy endometrioza jest groźna – nie jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, jednak nieleczona może prowadzić do zaburzenia pracy innych narządów i powikłań. Do dodatkowych powikłań należą:
– stany lękowe
– niepłodność
– depresja
– dysfunkcje dna miednicy
– zaburzenia pracy jelit.
Zgodnie z definicją endometriozy tkanka endometrium, która w procesie fizjologicznym złuszcza się i wypływa przez drogi rodne umiejscawia się w innych obszarach poza macicą. Komórki endometrium przemieszczające się w nieprawidłowe obszary tworzą tzw. ogniska endometriozy. Do miejsc tych należą okolice:
– pochwy
– jajowodów
– jajników
– pęcherza moczowego
– jelita grubego
– otrzewnej.
Rodzaje endometriozy:
- Endometrioza występująca w obrębie jajnika – są to torbiele nazywane także czekoladowymi, które rozwijają się w jajnikach.
- Endometrioza otrzewnej – jest to najczęstszy typ endometriozy, w którym zmiany rozwijają się w jamie otrzewnej.
- Endometrioza głęboko naciekająca – ten rodzaj endometriozy rozwija się pod otrzewną i może mieć wpływ na jelita, pęcherz moczowy lub inne narządy znajdujące się w pobliżu jamy macicy.
- Przyczyna występowania endometriozy nie jest znana. Istnieją pewne teorie, że może być spowodowana:
- Tkanką menstruacyjną, która przechodzi przez jajowody i przedostaje się do jamy brzusznej
- Dysfunkcją układu odpornościowego, który nie powstrzymuje implantacji tkanki w innych narządach
- Dysfunkcją układ limfatycznego, który przenosi komórki endometrium z jamy macicy.
Objawy endometriozy.
– bolesne miesiączki (ból nieustępujący po zastosowaniu środków przeciwbólowych,
uniemożliwiający normalne/codzienne funkcjonowanie), ból także przed miesiączką
– ból podczas aktywności seksualnej
– ból kręgosłupa
– ból stawu biodrowego
– ból przy wypróżnianiu
– wymioty, nudności
– ogólne osłabienie
– obfite krwawienia miesiączkowe
– wzdęcia jamy brzusznej, biegunka, zaparcia
– trudności z zajściem w ciążę
– przewlekły ból w okolicy miednicy mniejszej.
W przypadku długo niezdiagnozowanej endometriozy mogę pojawić się dodatkowe objawy takie jak:
– stany lękowe
– zaburzenia depresyjne
– dysfunkcje dna miednicy
– niepłodność
– rozwój zrostów
– zapalenie
– śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego.
Dla kogo jest test na endometriozę?
Test EndoRNA dedykowany jest dla kobiet, u których istnieje podejrzenie endometriozy lub pomimo występowania objawów jest ona niewykrywalna w badaniach obrazowych takich jak np. USG ginekologiczne, USG jamy brzusznej, rezonans magnetyczny miednicy mniejszej, tomografia komputerowa. Diagnostyka endometriozy wymaga także przeprowadzenia m.in. wnikliwego wywiadu medycznego, badanie ginekologicznego oraz USG ginekologicznego.
Jak wygląda pobranie testu EndoRNA?
Badanie na endometrioze pobierane jest przez lekarza ginekologa na fotelu ginekologicznym i trwa kilka minut. Polega na wykonaniu biopsji endometrium przy pomocy specjalnej, sterylnej kaniuli. Pobranie badania nie wymaga znieczulenia i jest bezpieczne. Pacjentka po pobraniu może odczuwać nieznaczny dyskomfort.
Przeciwwskazania do wykonania EndoRNA:
– ciąża
– stan zapalny narządu rodnego
– krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie
– niewłaściwa faza cyklu miesiączkowego.
Przed pobraniem badania konieczna jest kwalifikacja. Aby odbyć konsultacje kwalifikacyjną należy zapisać się do lekarza ginekologa na wizytę. Na wizytę należy zabrać ze sobą aktualny wynik cytologii (wynik ważny 12 m-sc od daty pobrania) lub w przypadku jego braku w pierwszej kolejności należy wykonać badanie cytologiczne. Endometrioza badanie test RNA jest pobierane w II fazie cyklu miesiączkowego czyli między 14, 20 dniem cyklu (czas pobrania może się różnić w zależności od uwarunkowań indywidualnych).
Diagnostyka endometriozy może być uzupełniania przez badania obrazowe, w szczególności USG endometriozy głęboko naciekającej (USG ginekologiczne z podaniem żelu do pochwy), badanie rezonansu magnetycznego lub laparoskopię diagnostyczną. Obecnie nie istnieje test z krwi na endometriozę. Diagnostyka czasami wymaga wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych z krwi, zwłaszcza w przypadku gdy endometrioza powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie innych narządów w organizmie.
Diagnostyka endometriozy Warszawa – wizytą konsultacyjną wraz z pobraniem materiału do badania w Idealist Centrum Zdrowia i Urody można zarezerwować telefonicznie lub online.
Test na endometriozę cena – cena testu wynosi 2400 zł i obejmuje biopsję endometrium. Cena nie obejmuje kwalifikacji do badania (wizyta ginekologiczna). Czas oczekiwania na wynik wynosi 10 dni roboczych.
Możliwości leczenia endometriozy
Leczenie opiera się na współpracy z lekarzami z różnych dziedzin medycyny. Wspólnie opracowany plan leczenia jest zależny od nasilenia objawów, wielkości, lokalizacji oraz liczby ognisk endometriozy, stopnia zaawansowania zmian, wieku, a także planów prokreacyjnych. Wyróżnia się leczenie:
– operacyjne
– farmakologiczne (w tym leki przeciwbólowe)
– terapię hormonalną
– fizykoterapię bólu (w tym fizjoterapia uroginekologiczna)
– psychoterapia.
Wsparcie multidyscyplinarne w leczeniu endometriozy jest niezwykle istotne. W leczeniu może okazać się przydatne wsparcie psychologów, fizjoterapeutów, dietetyków, lekarzy ginekologów oraz lekarzy specjalizujących się w leczeniu bólu. Bardzo ważne jest także zadbanie o styl życia – zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, odpowiedni sen, techniki relaksacyjne zmniejszające stres oraz pomagające zmniejszyć ból i poprawić jakość życia. Łatwe kroki, które mogą pomóc złagodzić ból to np.:
– odpoczynek, relaks i medytacja
– ciepłe kąpiele
– zapobieganie zaparciom (właściwa dieta, nawodnienie)
– regularna aktywność fizyczna.
Leczenie endometriozy jest trudnym i złożony procesem jednak jest to możliwe i w znacznym stopniu skuteczne. Wdrożenie leczenia jest niezbędne w pokonaniu bólu, przywrócenia komfortu życia codziennego oraz poprawienia szans na zajście w ciążę.
Niniejsza strona nie stanowi źródła porady medycznej.
Przedstawiony powyżej cennik nie stanowi oferty na podstawie art. 66 Kodeksu Cywilnego.