TEST PRENATALNY

TEST PRENATALNY

Nieinwazyjny test prenatalny z krwi

Nieinwazyjny test prenatalny z krwi to badanie prenatalne, które ma na celu przeprowadzenie badania w kierunku aneuploidii, mikrodelecji, a także mutacji punktowych.

Do chorób, które są wykrywane poprzez badanie, należą choroby, które charakteryzują się ciężkim przebiegiem oraz mają znaczny wpływ na jakość życia. Oprócz mikrodelecji i aneuploidii, test rozpoznaje 2 tysiące mutacji, analizuje także materiał pod kontem chorób jednogenowych.

Nieinwazyjny test prenatalny z krwi

Bez tytułu (400×400 px)

Test wykonuje się podczas ciąży. Testy mają na celu ocenę rozwoju płodu i przebiegu ciąży. Testy są uzupełnieniem badania USG i są tak zwanymi badaniami przesiewowymi. Testy z krwi nie zastąpią wykonania badania USG płodu.

Wykonanie testu prenatalnego polega na pobraniu krwi matki w trakcie ciąży oraz, co istotne, wymazu z policzka biologicznego ojca. Próbka zawiera płodowe DNA we krwi matki oraz pozakomórkowe DNA matki. Wolne pozakomórkowe DNA płodu jest izolowane i analizowane razem z próbką DNA pozyskaną od biologicznego ojca. Analiza ma na celu wykrycie ryzyka ewentualnych chorób jednogenowych płodu.

Badanie można wykonać w Idealist już od 10 tygodnia ciąży. Szczegóły badania zaleca się omówić z lekarzemspecjalistą położnictwa i ginekologii. Aby wykonać test niezbędne jest specjalne skierowanie. Nie jest konieczne umawianie się na wizytę by pozyskać skierowanie. Krew można pobrać na miejscu, w centrum medycznym lub udać się z wypełnionym skierowaniem do wybranego Punktu Pobrań Synevo na terenie województwa mazowieckiego.

Test jest bezpieczny dla matki i płodu, a także nie stanowi ryzyka dla przebiegu ciąży.

Czas oczekiwania na wynik testu to 10 dni roboczych (czas liczony od czasu pobrania testu prenatalnego).

Test zalecany jest dla kobiet powyżej 35 r.ż., w sytuacjach, gdy w rodzinie występowały choroby genetyczne lub gdy konieczne jest rozszerzenie diagnostyki prenatalnej.

Test może być wykonywany u kobiet w ciąży wielopłodowej (w tym ciąży bliźniaczej), pojedynczej, a także jeśli do zapłodnienia doszło z użyciem jajeczka dawczyni.

Test ocenia ryzyko wystąpienia u płodu:

 • Zespół Downa (Trisomia 21)
 • Zespół Edwardsa (Trisomia 18)
 • Zespół Pataua (Trisomia 13)
 • Zespół Turnera (Monosomia X)
 • Trisomia chromosomu X
 • Zespół Klinefeltera (XXY)
 • Zespół Jacobsa (XYY)
 • Zespół XXY

Nieinwazyjny test prenatalny z krwi:

 • jest testem nowej generacji wykrywa aneuploidie z bardzo dużą dokładnością (> 99% wykrywalność)
 • to test prenatalny badający materiał genetyczny od ojca
 • badanie jest bezpieczne zarówno dla matki i płodu
 • nieinwazyjne badanie – brak ryzyka poronienia

Dodatkowo badanie umożliwia oznaczenie chromosomów płci.

Zespół Idealist stanowią lekarze z wieloletnim doświadczeniem i dorobkiem naukowym. W przypadku wątpliwości lub pytań dotyczących testu zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania indywidualnych informacji. Badanie prenatalne występuje w kilku wariantach.