Endokrynolog
Endokrynolog
Endokrynolodzy przeglądają historię medyczną pacjenta, przeprowadzają badanie fizykalne i zlecają badania laboratoryjne (badania wykonywane z krwi) i badania obrazowe (np. USG tarczycy, USG nadnerczy), w celu oceny poziomu hormonów i funkcji narządów. Po rozpoznaniu zaburzeń endokrynologicznych, opracowywany jest plan leczenia dostosowany do indywidualnego stanu pacjenta. Plan leczenia może obejmować leczenie farmakologiczne (przyjmowanie leków), hormonalną terapię zastępczą, zmianę stylu życia lub jednoczesne połączenie kilku metod. Przychodnia endokrynologiczna jest jednym z miejsc gdzie odbywa się diagnostyka zaburzeń układu hormonalnego.
Nasi specjaliści:
specjalista endokrynologii, specjalista chorób wewnętrznych

specjalista endokrynologii, specjalista chorób wewnętrznych
- Endokrynolog prywatnie lub w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia ocenia i leczy stany, takie jak m.in. niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy. W ramach leczenia może okazać się konieczne przyjmowanie leków, stosowanie terapii jodem radioaktywnym lub w razie potrzeby przeprowadzenie operacji tarczycy.
- Hormonalna terapia zastępcza: lekarz endokrynolog może zlecać stosowanie hormonalnej terapii zastępczej osobom z niedoborami lub zaburzeniami równowagi w określonych hormonach. Może to dotyczyć zastępowania hormonów w okresie menopauzy, terapii zastępczej testosteronem lub zastępowania hormonów nadnerczy.
- Zaburzenia funkcjonowania przysadki i nadnerczy: endokrynologia to dziedzina medycyny skupiająca się także na diagnostyce i leczeniu zaburzeń wpływających na przysadkę i nadnercza, takich jak guzy przysadki, zespół Cushinga i choroba Addisona.
- Endokrynologia ginekologiczna: niektórzy lekarze endokrynolodzy specjalizują się w endokrynologii ginekologicznej i pomagają osobom i parom z problemami z zajściem w ciążę (leczenie zaburzeń niepłodności), zaburzeniami równowagi hormonalnej wpływającymi na zdrowie reprodukcyjne oraz stanami, takimi jak m.in. zespół policystycznych jajników (PCOS).
- Osteoporoza i zaburzenia gospodarki wapniowej: endokrynolog diagnozuje także patologie związane z układem szkieletowym (stan zdrowia kości), w tym diagnozuje osteoporozę i zaburzenia metabolizmu wapnia w organizmie.
Polecani Specjaliści:
Poradnia endokrynologiczna – przygotowanie do wizyty. Przygotowanie do wizyty może ułatwić jej przebieg i zwiększyć jej efektywność. Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne przed wizytą u lekarza endokrynologa:
- Przygotowanie i zabranie na wizytę dokumentacji medycznej (wyników badań laboratoryjnych, opisów badań obrazowych USG, MRI, TK).
- Sporządzenie listy objawów i pytań: zanotowanie wszystkich towarzyszących objawów, w tym czas ich trwania (od kiedy są obserwowane). Zanotowanie wszelkich pytań lub wątpliwości dotyczących stanu zdrowia lub trwającego leczenia może być pomocne zarówno dla lekarza jak i dla Pacjenta.
- Sporządzenie listy stosowanych leków i suplementów diety (w tym informacje o częstotliwości stosowania i dawce). Warto tu uwzględnić także suplementy ziołowe lub witaminy, gdyż substancje te mogą wchodzić w reakcję farmakologiczną z lekami.
- Obserwacja przed wizytą u lekarza stylu życia z uwzględnieniem rodzaju aktywności fizycznej, jej intensywności i częstotliwości, sposobu odżywiania (stosowanie diety), jakość i długość snu, obecność ewentualnych czynników stresogennych (czyli czynników wpływających na poziom stresu). Tryb życia może wpływać na działanie układu hormonalnego.
Należy pamiętać, że przygotowanie do wizyty może się różnić w zależności od indywidualnych okoliczności. W przypadku pytań lub wątpliwości warto wcześniej skontaktować się z placówką.
Endokrynolog Warszawa w Idealist Centrum Zdrowia i Urody wizyta może odbywać się wraz z osobą towarzyszącą na życzenie i za zgodą pacjenta. Osoba towarzysząca może nie tylko zapewnić wsparcie emocjonalne, ale także pomóc zapamiętać szczegóły lub zalecenia udzielane przez endokrynologa.
Hormony odgrywają bardzo ważną rolę w regulacji masy ciała i procesów metabolicznych. Oto kilka przykładów, w jak hormony mogą wpływać na masę ciała:
- Kortyzol: Kortyzol jest nazywany także hormonem stresu, wytwarzany jest przez nadnercza. Odgrywa ważną rolę w regulacji metabolizmu i może wpływać na rozpad tkanki tłuszczowej. Przewlekły stres i podwyższony poziom kortyzolu mogą przyczyniać się do przyrostu masy ciała, szczególnie w okolicy brzucha.
- Hormony tarczycy: Hormony tarczycy, takie jak tyroksyna (T4) i trijodotyronina (T3), biorą udział w procesach metabolicznych organizmu. Gdy poziom hormonów tarczycy jest niski (niedoczynność tarczycy), tempo metabolizmu organizmu może się zmniejszać, co prowadzi do zwiększenia masy ciała lub trudności w utracie masy ciała. I odwrotnie, wysoki poziom hormonów tarczycy (nadczynność tarczycy) może przyspieszać metabolizm, powodując utratę masy ciała.
- Estrogen i progesteron: Są to żeńskie hormony płciowe, które mogą wpływać na masę ciała. Podczas cyklu miesiączkowego poziom estrogenu ulega wahaniom, a niektóre kobiety mogą odczuwać zmiany masy ciała lub zatrzymywanie wody. Ponadto zmiany hormonalne w okresie menopauzy, kiedy poziom estrogenu spada, mogą przyczynić się do zwiększenia masy ciała, szczególnie w okolicach brzucha.
- Testosteron: Testosteron jest męskim hormonem płciowym, ale odgrywa także rolę u kobiet. Niski poziom testosteronu zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet może przyczyniać się do wzrostu masy ciała oraz zmniejszenia masy mięśniowej.
Warto zwrócić uwagę, że hormony oddziałują między sobą oraz z różnymi czynnikami, takimi jak np. uwarunkowania genetyczne, styl życia lub czynniki środowiskowe czego efektem może być wzrost lub spadek masy ciała. Zrozumienie oddziaływań hormonalnych może być pomocne podczas rozmowy z lekarzem lub dietetykiem oraz w rozwiązywaniu problemów związanych z kontrolą masy ciała.
Niniejsza strona nie stanowi źródła porady medycznej.