DIAGNOSTYKA NIEPŁODNOŚCI

Diagnostyka Niepłodności

Lekarze Idealist Centrum Zdrowia i Urody są dostępni dla każdego pacjenta, który dojedzie do wniosku, że potrzebuje wsparcia. Diagnostykę niepłodności rozpoczynana jest od szczegółowego wywiadu, następnie jeśli to konieczne badań laboratoryjnych (między innymi poziomu androgenów, rezerwy jajnikowej, innych hormonów płciowych). Badania hormonalne diagnostycznie wnoszą bardzo dużo w zaburzeniach płodności. Warto pamiętać, że powinny być one wykonywane u kobiet w odpowiedniej fazie cyklu. Problemy z zajściem w ciąże mogą mieć różną przyczynę dlatego wykrycia przyczyn niepłodności szuka się diagnozując zarówno kobietę jak i partnera.

Pomocne w diagnostyce problemów z płodnością mogą okazać się także monitoringi owulacji, czyli badanie USG z wizualizacją pęcherzyków jajnikowych.

W Idealist Centrum Zdrowia i Urody istnieje możliwość wykonania niezbędnych badań m.in. badań genetycznych pary, badań immunologicznych, drożności jajowodów. W Naszej klinice lekarze zajmujący się leczeniem niepłodności dbają o intymność Pacjentki i partnera, bezpieczeństwo i właściwą diagnostykę. Skontaktowanie się ze specjalistą przed wykonaniem badań laboratoryjnych z krwi pozwoli na uniknięcie wykonywania zbędnych badań. Opracowując plan leczenia ze specjalistą mamy zwiększone prawdopodobieństwo właściwej drogi postępowania. Niepłodność może mieć złożoną przyczynę dlatego w Idealist Centrum Zdrowia i Urody dostępne są konsultacje dla par.

Obszar roboczy 5
W RAMACH LECZENIA NIEPŁODNOŚCI ZAPEWNIAMY:

• diagnostyka niepłodności (konsultacja pary)
• monitoring owulacji
• konsultacja andrologiczna
• konsultacja ginekologiczno – endokrynologiczna
• USG jąder z dopplerem powrózka nasiennego
• diagnostyka i leczenie zaburzeń hormonalnych

• badania laboratoryjne z krwi
• ultrasonograficzny monitoring owulacji
• wymazy bakteriologiczne i mykologiczne
• Sono-HSG ultrasonograficzna histerosalpingografia (badanie drożności jajowodów z wykorzystaniem pianki lub soli fizjologicznej)

Temat niepłodności oraz starań o ciąże i ewentualnych niepowodzeń jest niezwykle skomplikowanym zagadnieniem wymagającym bardzo szczegółowej diagnostyki. Lekarzem zajmującym sprawującym opiekę nad Pacjentem w tej dziedzinie jest ginekolog – położnik, ginekolog – endokrynolog. Diagnostyka niepłodności może także opierać się o konsultacje u lekarzy specjalistów z innych dziedzin medycyny np. diabetologii, immunologii lub dietetyka.

Niezależnie od sytuacji klinicznej do lekarza warto się zgłosić w przypadku:

– problemów z zajściem w ciąże (braku ciąży pomimo aktywnych starań)

– chęci zachowania płodności

– planowania ciąży (poradnictwa koncepcyjnego)

– chęci zachowania płodności.

Leczenie niepłodności Warszawa w dużym stopniu polega na wybraniu właściwej placówki współpracującej z lekarzami mającymi wieloletnie doświadczenie w diagnostyce i leczeniu niepłodności.

Przyczyny niepłodności męskiej.

Klinika leczenia niepłodności w swojej ofercie umożliwia tak zwane konsultacje dla par. Dlaczego? Otóż częstym zaskoczeniem pary jest fakt, że różne czynniki męskie w około 40% odpowiadają za niepłodność.  Zdarza się, że przyczyna niepłodności leży po jednej stronie, jednak statycznie częściej to obydwoje partnerzy mają problemy, które mogą negatywnie wpływać na płodność.

Aby doszło do zapłodnienia, mężczyzna musi mieć wystarczającą ilość zdrowych plemników, aby mogły one następnie przedostać się z narządów rozrodczych do komórki jajowej partnerki (oocytu). Kiedy proces produkcji bądź ruch plemników jest nieprawidłowy, niepłodność męska może stać się czynnikiem odpowiadającym za brak ciąży.

Przyczyną niepłodności męskiej bądź obniżonych parametrów nasienia mogą być:

– wady anatomiczne np. brak nasieniowodu (brak drogi transportu plemników)

– nowotwory narządów rozrodczych

– infekcje narządów rozrodczych

– żylaki powrózka nasiennego (obecność nieprawidłowych wypukłych naczyń nad jądrami)

– niezstąpione jądra

– obecne przeciwciała przeciw plemnikom, które blokują plemniki przed dostaniem się do komórki jajowej


Leczenie niepłodności powinno być poprzedzone wykonaniem badania nasienia.

Analiza nasienia jest niezbędna do wykluczenia czynnika męskiego niepłodności oraz określenia dalszej drogi postępowania przy ewentualnym wyniku nieprawidłowym.

Badanie nasienia ocenia m.in. liczbę plemników, ich ruchliwość, morfologię (kształt), objętość i całkowitą liczbę ruchliwych poruszających się plemników.

Nieprawidłowe parametry nasienia i co dalej? Kliniki niepłodności Warszawa oferują kilka opcji leczenia niepłodności męskiej. Jedną z nich jest inseminacja domaciczna lub zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro). Może okazać się także konieczna konsultacja u lekarza urologa, androloga lub chirurga w zależności od sytuacji klinicznej. Konsultacja z dietetykiem może być z kolei kluczowa celem omówienia sposobu odżywiania. Dieta w znacznym stopniu wpływa na płodność i parametry nasienia.

Jak można poprawić męską płodność?

Bardzo ważny podczas starań o ciążę jest prowadzony styl życia. Parametry nasienia mogą ulec poprawie gdy mężczyzna zaprzestaje złych nawyków, np. palenia tytoniu, nadmiernego spożywania alkoholu. Zwraca się też uwagę na zbyt długie przebywanie w jacuzzi lub noszenie obcisłej bielizny – czynniki te zwiększają temperaturę w jądrach co ma wpływ na jakość plemników. Zaleca się także unikanie noszenia elektroniki np. telefonu komórkowego blisko narządu rozrodczego. Pozytywny wpływ na parametry nasienia ma także ograniczenie siedzącego trybu życia. Wdrożenie aktynowości fizycznej może okazać się pomocne w staraniach o ciążę oraz dodatkowo może pozytywnie wpłynąć na nastrój i samopoczucie.

Przyczyny niepłodności kobiecej.

Aby ustalić przyczynę i diagnozę  z powodu której kobieta nie może zajść w ciążę, lekarz ginekolog skupia się na funkcjonowaniu jajników, jajowodów oraz macicy.

Do zaburzeń mogących wpłynąć na płodność kobiety można zaliczyć m.in.:

– endometriozę

– niedrożne jajowody

– zaburzenia owulacji

– niską rezerwę jajnikową (AMH)

– zespół policystycznych jajników (PCOS)

– nieprawidłowy obraz macicy w USG.

Zaburzenia owulacji.

Szacuje się, że 25% problemów z niepłodnością może wynikać z problemów z owulacją. Ale od początku – co to jest owulacja? Owulacja, to regularne uwalnianie komórki jajowej z jajników kobiety. W prawidłowym cyklu miesiączkowym mniej więcej raz w miesiącu pojawia się krwawienie miesięczne (miesiączka). Do zaburzeń cyklu miesiączkowego należą m.in. nieregularne miesiączki (zbyt rzadkie owulacje i miesiączki lub zbyt częste), całkowity brak miesiączki (brak cykli owulacyjnych). Zaburzenia te mogą wynikać z nadmiernego stresu, zbyt intensywnych treningów, dużej utraty masy ciała w krótkim czasie, nieprawidłowego poziomu prolaktyny, zaburzeń pracy tarczycy, zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Leczenie niepłodności będącej wynikiem powyższych zaburzeń obejmuje m.in. diagnostykę hormonalną, ultrasonograficzną (monitoringi owulacji) i ewentualnie wdrożenie leczenia pod czujnym okiem specjalistów. Idealist Centrum Zdrowia i Urody jako klinika leczenia niepłodności współpracuje z laboratoriami umożliwiającymi diagnostykę hormonalną oraz genetyczną.

Nieprawidłowy obraz macicy w USG.

Obecność w jamie macicy mięśniaków, polipów lub nieprawidłowości strukturalne w macicy mogą zakłócać implantację zarodka (np. macica dwurożna, łukowata). Nieprawidłowości możliwe są do zobrazowania podczas USG ginekologicznego (USG transvaginalnego). Na badanie USG narządu rodnego w klinika leczenia niepłodności Warszawa Idealist Centrum Zdrowia i Urody najoptymalniej zapisać się bezpośrednio po zakończeniu miesiączki (jest to tzw. pierwsza faza cyklu miesiączkowego).

Niedrożne jajowody.

Jeden lub oba jajowody mogą podczas diagnostyki okazać się niedrożne (np. z powodu infekcji, endometriozy lub blizny pooperacyjnej). Niedrożność jajowodu wrasta w przypadku przebycia ciąży pozamacicznej. Drożność jajowodu jest niezwykle istotna ponieważ to właśnie w bańce jajowodu dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Dzięki jajowodowi zarodek ulega przetransportowaniu do jamy macicy, gdzie następuje jego rozwój. Badaniem weryfikującym drożność jajowodów jest histerosalpingografia (HSG). W  Idealist Centrum Zdrowia i Urody (klinka niepłodności Warszawa) istnieje możliwość wykonania SONO-HSG, czyli histerosalpingografii pod kontrolą USG.

Leczenie niepłodności Warszawa – w Idealist Centrum Zdrowia i Urody rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, jeśli to konieczne wykonaniu niezbędnych badań laboratoryjncyh i wdrożenia planu leczenia. Bardzo istotne w diagnostyce i leczeniu niepłodności są takie czynniki jak wiek, ilość przebytych ciąż, ilość przebytych porodów, czas starań o ciążę, choroby i czynniki współistniejące.

Niniejsza strona nie stanowi źródła porady medycznej.