USG jamy brzusznej
Jak są wskazania do wykonania USG jamy brzusznej?
Lekarz może zlecić rozszerzenie diagnostyki o badanie USG brzucha w przypadku:
- nawracających biegunek
- postępującej utraty masy ciała w krótkim czasie
- przebycia urazu jamy brzusznej
- wyczuwalnych guzów brzucha
- przewlekłych wzdęć jamy brzusznej
- bólu brzucha (o silnym, ostrym nasileniu lub przewlekłym)
- przewlekłych nudności, wymiotów
- żółtaczki
- zwiększenia obwodu brzucha
Jakie jednostki chorobowe można wykryć wykonując USG brzucha?
USG brzucha wykonywane jest w przypadku diagnostyki lub wykrycia:
- kamieni żółciowych
- zapalenia trzustki
- zmian nowotworowych
- przepuklin
- kamieni nerkowych
- powiększonej wątroby lub śledziony
- zapalenia wyrostka robaczkowego
Badanie może być rozszerzone o wizualizację naczyń i przepływu krwi w jamie brzusznej, tzw. USG doppler. Badanie USG jamy brzusznej zaleca się aby było wykonywane profilaktycznie u każdej osoby dorosłej raz na dwa lata. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala uniknąć z dużym prawdopodobieństwa poważnych chorób lub wdrożyć leczenie na bardzo wczesnym etapie zaawansowania choroby. W przypadku obciążonego wywiadu (np. występowania raka żołądka w rodzinie) zaleca się częstsze wykonywania USG brzucha.
Nie są znane przeciwwskazania do wykonania USG jamy brzusznej oprócz otwartych ran, oparzeń i infekcji w miejscu badania. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, to znaczy, że jest bezpieczne dla zdrowia i nie naraża organizmu na promieniowanie. Ultradźwięki zapewniają doskonałe obrazowanie tkanek miękkich ludzkiego ciała. Obraz USG jest uzyskiwany dzięki falom ultradźwiękowym, które odbijają się od tkanek umożliwiając diagnostykę. Badanie USG jest bardzo szczegółową metodą pozwalającą na wykrycie nawet niewielkich nieprawidłowości. Badanie to może być wykonywane u każdego (także u kobiet w ciąży – na każdym etapie jej zaawansowania), niezależnie od płci i wieku. Stosunkowo często w diagnostyce pediatrycznej wykonuje się USG brzucha dziecka, zwłaszcza gdy można w ten sposób uniknąć wykonywania obrazowych badań inwazyjnych (np. tomografii, rezonansu magnetycznego). Ponadto badania ultrasonograficzne można wykonywać podczas ruchu pacjenta, dlatego też idealnie nadają się do diagnostyki dzieci i niemowląt.
Jak przygotować się do USG brzucha?
Zaleca się aby badanie było wykonywane na czczo lub co najmniej z 6 godzinnym odstępem od spożycia lekkostrawnego posiłku. Dzień przed badaniem zaleca się nie spożywanie owoców, surowych warzyw i ciemnego pieczywa. Bardzo ważnym elementem przygotowania jest pozbycie się nadmiaru gazów z jelit. Około 3 dni przed badaniem można zastosować środki niwelujące nadmiar gazów i wzdęcia. Właściwe przygotowanie do badania poprawia wizualizację w czasie diagnostyki co umożliwia dokładniejszą ocenę poszczególnych narządów jamy brzusznej. Dozwolone jest picie niegazowanej wody mineralnej. Przed badaniem zaleca się nie spożywanie gum do życia oraz palenia tytoniu. Jeśli to możliwe zaleca się przyniesienie do wglądu poprzednich wyników badań USG oraz innych testów mających wpływ na prowadzoną diagnostykę. W wyjątkowych sytuacjach wykonuje się diagnostykę USG pomijając etap przygotowania (stany nagłe).
USG jamy brzusznej Warszawa – w jakim miejscu wykonać badanie? Wszelką diagnostykę ultrasonograficzną warto wykonywać w miejscu gdzie placówka wyposażona jest w nowoczesny sprzęt oraz współpracuje z doświadczonym zespołem lekarskim. Badania USG są stosunkowo łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie. USG brzucha prywatnie cena badania może nieznacznie się różnić w zależności od placówki.
Jak przebiega badanie USG brzucha?
Badanie wykonywane jest na leżance w pozycji leżącej. Badany obszar musi zostać odsłonięty zatem warto w dniu badania założyć wygodne ubranie, które to umożliwi. Lekarz na badany obszar nakłada specjalny żel, który ułatwia przesuwanie sondy aparatu USG po badanej części brzucha. Badanie nie wiąże się z bólem. Lekarz w czasie badania może poprosić o nabranie lub chwilowo zatrzymanie powietrza. Przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy (z wyjątkiem sytuacji kiedy diagnostyka obejmuje też USG układu moczowego). Po zakończeniu badania należy usunąć nadmiar żelu, a następnie ponownie się ubrać.
USG wątroby, co warto wiedzieć?
Jednym z istotnych elementów badania USG wątroby jest sprawdzenie przepływu krwi przez wątrobę w żyłach wrotnych i wątrobowych. Żyły wątrobowe przemieszczają się z wątroby do serca dlatego jest to niezwykle ważne badanie dla zdrowia. Badanie ultrasonograficzne wątroby jest wykonywane u Pacjentów, u których istnieje podejrzenie lub zdiagnozowano marskość wątroby, zapalenie wątroby lub nieprawidłowe parametry wątrobowych markerów laboratoryjnych (badania wykonywanywane z krwi).
Aby wykonać USG jamy brzusznej prywatnie w Idealist Centrum Zdrowia i Urody niepotrzebne jest skierowanie. Konieczne jest wcześniejsza rezerwacja wizyty. Czas badania wynosi około 15 min i jest czasem umownym. W przypadku konieczności czas badania zostaje wydłużony. Wynik USG wraz z dokumentacją zdjęciową Pacjent otrzymuje bezpośrednio po badaniu. USG jamy brzusznej cena – niezależnie od wskazania do badania koszt USG obejmuje pełną ocenę ultrasonograficzną jamy brzusznej.
Niniejsza strona nie stanowi źródła porady medycznej.