USG Tkanek Miękkich
Tkanki miękkie – jakie to tkanki?
Co to są tkanki miękkie? Tkanki miękkie to tkanki łączące, otaczające oraz wspierające narządy w organizmie ludzkim, które jednocześnie nie są tkankami kostnymi oraz tkankami chrzęstnymi. Do tkanek miękkich zaliczana jest tkanka nerwowa, tkanka nabłonkowa, tkanka łączna oraz tkanka mięśniowa. Tkanki miękkie cechują się bardzo dużym nawodnieniem, składają się z elastyny oraz kolagenu. Komórki, które łącząc się tworzą tkanki miękkie nazywa się fibroblastami. Badanie USG skóry i tkanki podskórnej jest niezwykle użytecznym badaniem mającym na celu postawienia diagnozy oraz wdrożenie ewentualnego leczenia. W badaniu USG lekarz określa charakter i wygląd ewentualnych zmian, ich echogeniczność (strukturę) oraz wielkość. Są to niezbędne informacje przed planowanym zabiegiem chirurgicznym lub zaplanowaną biopsją zmiany skórnej.
Jak przygotować się do badania USG tkanek miękkich?
USG tkanek miękkich jest całkowicie bezpiecznym, nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które w większości przypadków nie wymaga szczególnego przygotowania. Fale ultradźwiękowe ulegają odbiciu się od badanych struktur i nie wywołują przy tym żadnego promieniowania oraz negatywnego efektu. Diagnostyka ultrasonograficzna jest zatem bezpieczna zarówno dla kobiet w ciąży jak i noworodków i dzieci. Do badania nie trzeba być na czczo, ani nie należy odstawiać przyjmowanych na stałe leków. Jeśli to pierwsza wizyta w placówce warto zgłosić się około 10 minut przed umówioną godziną badania. Jeśli to możliwe zaleca się zabranie ze sobą poprzednich wyników badań oraz dokumentacji związanej z wykonywaną diagnostyką do wglądu. W przypadku badania USG u dziecka dobrym pomysłem jest przygotowanie ulubionej zabawki co może być pomocne w odwróceniu uwagi dziecka podczas wykonywania badania. Badanie USG tkanek miękkich trwa około 15 minut, w zależności od sytuacji klinicznej oraz badanego obszaru. Bezpośrednio po badaniu Pacjent otrzymuje opis badania wraz ze zdjęciami ultrasonograficznymi.
Przykładowe zmiany, które mogą zostać wykryte w badaniu USG tkanek miękkich:
- torbiele
- guzy
- nacieki zapalne
- endometrioza w bliźnie po cięciu cesarskim
- krwiaki
- tłuszczaki, włókniaki
- ropnie
- choroby nowotworowe skóry (m.in. czerniak)
- ciała obce
- przepukliny (np.: przepuklina udowa, przepuklina pępkowa, przepuklina pachwinowa, przepuklina kresy białej)
- zmiany płynowe pourazowe lub będące wynikiem stanu zapalnego
USG tkanek miękkich – wskazania do badania:
Badanie ultrasonograficzne jest podstawowym badaniem diagnostycznym wykonywanym w sytuacji podejrzenia nieprawidłowych zmian skóry lub tkanki podskórnej, urazów lub występowania niezdiagnozowanego bólu. Wskazaniem do wykonania USG tkanki podskórnej są m.in.:
- wyczuwalne guzy skóry i tkanki podskórnej
- urazy oraz obrzęki mięśni
- urazy ortopedyczne w obrębie stawu
- powiększone węzły chłonne
- zaburzenia czucia kończyn
- asymetria kończyn górnych
- asymetria kończyn dolnych
- ból tkanki miękkiej
- zmiany zwyrodnieniowe skóry
- przepuklina brzuszna/pachwinowa/kresy białej/pępkowa/udowa
Przeciwwskazaniem do badania USG tkanki podskórnej oraz skóry są świeże rany, oparzenia lub odmrożenia. Badanie USG skóry (tkanek miękkich) może stanowić wskazanie do innych konsultacji medycznych.
Jak wygląda badanie USG tkanek miękkich?
Przed rozpoczęciem badania lekarz zbiera z pacjentem wywiad medyczny, zapoznaje się z dotychczasowymi wynikami badań. W zależności od rodzaju badanego obszaru, USG wykonywane jest w pozycji siedzącej, leżącej lub stojącej. Na badany obszar zostaje nałożony specjalny żel, który umożliwia delikatne przesuwanie głowicy USG. Obrazowanie tkanek następuje na specjalnym monitorze aparatu USG w czasie rzeczywistym.
USG kresy białej
Jednym z często wykonywanych badań USG tkanek miękkich jest USG powłok brzusznych, w tym USG kresy białej. Nie należy mylić tego badania z USG jamy brzusznej (USG brzucha), które ma na celu ocenę narządów wewnętrznych jamy brzusznej m.in. – żołądka, jelit, śledziony, wątroby, trzustki, węzłów chłonnych. Podczas badania powłok brzusznych lekarz przy pomocy USG ocenia tkankę podskórną, skórę, ścianę jamy brzusznej, obecność ewentualnych przepuklin lub guzów. W czasie tego badania istnieje także możliwość oceny blizny pooperacyjnej i kresy białej. Wskazaniem do wykonania oceny kresy białej jest podejrzenie rozejścia mięśni prostych brzucha lub podejrzenie przepukliny. Sytuacje te są częściej spotykane u osób z nadwagą lub po ciąży.
USG tkanek miękkich Warszawa – klinika Idealist Centrum Zdrowia i Urody znajduje się na Pradze Południe, niedaleko Wału Miedzeszyńkiego. Aby zapisać się na badanie nie jest konieczne skierowanie. USG tkanek miękkich cena – w klinice Idealist Centrum Zdrowia i Urody badania wykonywane są wyłącznie prywatnie. Placówka nie współpracuje z NFZ.
Niniejsza strona nie stanowi źródła porady medycznej.