TEST PRENATALNY

Test genetyczny z krwi matki

TEST PRENATALNY

Test genetyczny z krwi matki

Test genetyczny z krwi matki to nieinwazyjny test prenatalny wykonywany u kobiet będących w ciąży w celu wyliczenia ryzyka wystąpienia u płodu chorób wrodzonych i poważnych wad genetycznych (wad chromosomowych).

Test genetyczny z krwi matki jest badaniem przesiewowym, które pozwala z dużym prawdopodobieństwem określić poziom ryzyka nieprawidłowości chromosomowych.

Bez tytułu (400×400 px)

Testy wykonuje się podczas ciąży. Testy mają na celu ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia ew. nieprawidłowości genetycznych u płodu. Testy stanowią uzupełnienie badania USG i są tak zwanymi badaniami przesiewowymi. Testy z krwi nie zastąpią wykonania badania USG płodu.

Test genetyczny z krwi matki, polega na pobraniu krwi matki w trakcie ciąży. Próbka krwi zawiera wolne DNA płodowe (DNA dziecka) we krwi matki oraz pozakomórkowe DNA matki. Wolne pozakomórkowe DNA płodu jest izolowane i analizowane. Nie jest konieczne bycie na czczo do pobrania badania. Zaleca się  nawodnienie przed pobraniem. Badanie może być pobierane o dowolnej porze dnia. Szczegóły badania zaleca się omówić z lekarzem – specjalistą położnictwa i ginekologii. Aby wykonać test w Idealist niepotrzebne jest skierowanie.

Tak, test jest bezpieczny dla matki i płodu, a także nie stanowi ryzyka dla przebiegu ciąży.

Badanie można wykonać w Idealist już od 10 tygodnia ciąży.

Test zalecany jest:

  • w ciąży podwyższonego ryzyka ze względu na wiek (wiek > 35 roku życia)
  • w przypadku szczególnego niepokoju o przebieg ciąży i zdrowie dziecka
  • wskazań do poszerzenia diagnostyki (nieprawidłowe wyniki badań biochemicznych lub nieprawidłowe wyniki przesiewowego badania USG płodu)
  • obciążonego wywiadu położniczego (w poprzednich ciążach stwierdzone zostały wady genetyczne płodu, zwiększone jest ryzyko poronienia)
  • przeciwskazań do wykonania diagnostycznych zabiegów medycznych (m.in. amniopunkcji).

Test dostępny jest w trzech wariantach:

  • panel podstawowy (trisomie, w tym zespół Downa, i określenie płci dziecka)
  • panel podstawowy + 22q.11.2 delecja: test podstawowy i zespół Di George’a
  • panel rozszerzony: jak poprzednie (w tym określenie chromosomów płci) i panel mikrodelecji.

Czas oczekiwania na wynik testu to 20 dni roboczych (czas liczony od czasu pobrania testu prenatalnego).

Nie. Test genetyczny z krwi matki analizuje frakcje DNA płodowego obecnego w krwi matki, natomiast test PAPP-A bada poziom białka PAPP-A oraz wolnej podjednostki β-hCG. Test genetyczny z krwi matki jest rekomendowany jako kolejny etap diagnostyczny chorób genetycznych płodu, gdy ryzyko w teście PAPP-A stanowi wynik ryzyka pośredniego.

Zespół Centrum Medycznego Idealist stanowią certyfikowani FMF lekarze z wieloletnim doświadczeniem, dorobkiem naukowym. W przypadku wątpliwości lub pytań dotyczących testu zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania indywidualnych informacji.