Androlog
Androlog
Androlog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem schorzeń związanych z męskim narządem płciowym.
Poradnia andrologiczna – androlodzy pracujący w poradni często współpracują ze specjalistami z innych dziedzin medycyny, takimi jak np. urolodzy, endokrynolodzy, aby zapewnić pacjentom kompleksową opiekę.
Androlog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem schorzeń związanych z męskim narządem płciowym. Lekarz androlog specjalizuje się w rozpoznawaniu i leczeniu zaburzeń takich jak:
- zaburzenia płodności u mężczyzn: androlog ocenia i leczy problemy z niepłodnością u mężczyzn. Ocenia jakość i ilość nasienia, wykonuje badania diagnostyczne oraz rekomenduje różne opcje leczenia, które mają na celu m.in. pomóc parom zajść w ciążę.
- zaburzenia erekcji: lekarz androlog diagnozuje i leczy zaburzenia erekcji (impotencji) u mężczyzn. Ocenia podstawowe przyczyny, które mogą obejmować zarówno czynniki fizyczne, jak i psychiczne, oraz opracowuje plan leczenia.
- zaburzenia hormonalne: lekarz androlog diagnozuje i opracowuje leczenie dotyczące zaburzeń równowagi hormonalnej u mężczyzn, takich jak np. niski poziom testosteronu, hipogonadyzm (obniżony poziom hormonów płciowych). Zmniejszone wydzielanie hormonów płciowych może prowadzić do zaburzeń płodności i funkcji seksualnych oraz pogorszenia samopoczucia.
- zaburzenia seksuologiczne: andrologia to dziedzina medycyny zajmująca się także między innymi problemami zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego u mężczyzn, w tym infekcjami przenoszonymi drogą płciową, zaburzeniami wytrysku i zaburzeniami morfologii jąder, takimi jak np. żylaki powrózka nasiennego lub skręt.
Lekarz dla mężczyzn (androlog) prowadzi konsultacje z zakresu:
- antykoncepcji dla mężczyzn: lekarz udziela informacji i wskazówek na temat dostępnych opcji antykoncepcji dla mężczyzn. Jedną z metod antykoncepcji dla mężczyzn jest wazektomia.
- chirurgicznych zabiegów andrologicznych: androlodzy są wykwalifikowani w wykonywaniu zabiegów chirurgicznych związanych z męskim układem rozrodczym. Zakres opieki może obejmować operacje, takie jak np. wycięcie żylaków powrózka nasiennego (leczenie chirurgiczne żylaków powrózka nasiennego), odwrócenie wazektomii.
- edukacji męskiego układu płciowego: androlog odgrywa kluczową rolę w edukacji pacjentów oraz udzielaniu porad dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.
Androlog Warszawa – by umówić wizytę andrologiczną niepotrzebne jest skierowanie. Konieczna jest rezerwacja wizyty.
Urolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu chorób i stanów związanych z układem moczowym zarówno u mężczyzn, jak kobiet. Układ moczowy obejmuje nerki, pęcherz moczowy, moczowody i cewkę moczową. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, który obejmuje prostatę, jądra, najądrza i penis. Urolodzy udzielają porad z zakresu schorzeń urologicznych, w tym infekcji dróg moczowych, kamicy nerkowej, nietrzymania moczu, problemów z pęcherzem moczowym i nowotworów urologicznych. Urolog a androlog – podstawowa różnica to fakt, że androlog specjalizuje się w medycynie reprodukcyjnej i koncentruje się głównie na zdrowiu reprodukcyjnym mężczyzn. Androlog skupia się na diagnozowaniu i leczeniu schorzeń charakterystycznych dla męskiej płodności, funkcji seksualnych i równowagi hormonalnej. Androlodzy specjalizują się w medycynie męskiego rozrodu, w tym niepłodności męskiej, zaburzeniach erekcji, zaburzeniach równowagi hormonalnej i innych zaburzeniach wpływających na męski układ rozrodczy.
Podczas gdy zarówno urolodzy, jak i androlodzy mogą zajmować się niektórymi pokrywającymi się obszarami zainteresowania, takimi jak niepłodność męska i zaburzenia seksualne, androlodzy bardziej skupiają się na zdrowiu reprodukcyjnym mężczyzn. Urolodzy diagnozują i leczą szerokie spektrum schorzeń urologicznych, dotykających zarówno mężczyzn, jak i kobiety.
Aby umówić wizytę do androloga prywatnie nie jest konieczne skierowanie. Wizyta zazwyczaj obejmuje m.in. omówienie historii medycznej oraz przeprowadzenie wywiadu medycznego. Podczas wstępnej konsultacji omawiana jest historia medyczna, w tym choroby, operacje lub problemy ze zdrowiem reprodukcyjnym. Lekarz może zapytać o styl życia, nawyki seksualne i ogólny stan zdrowia. Kolejnym etapem wizyty może być badanie fizykalne: lekarz przeprowadza badanie fizykalne, które ma na celu zidentyfikowanie nieprawidłowości lub oznak potencjalnych schorzeń. Badanie może obejmować badanie palpacyjne jąder, ocenę rozmiaru, kształtu i konsystencji narządów rozrodczych. W zależności od zgłaszanych objawów, androlog może zlecić badania diagnostyczne. Mogą to być badania laboratoryjne pobierane z krwi np. w celu sprawdzenia poziomu hormonów, analiza nasienia, obrazowanie ultrasonograficzne (np. USG jąder, USG powrózka nasiennego) w celu oceny narządów rozrodczych lub inne specjalistyczne testy w celu zbadania przyczyny zgłaszanych objawów. Androlog zajmuje się wątpliwościami dotyczącymi zdrowia seksualnego, płodności, zaburzeń erekcji, zaburzeń równowagi hormonalnej lub innych powiązanych problemów. Dostarcza informacji, wyjaśnień i wskazówek na podstawie indywidualnego przypadku.
Androlog Warszawa – wizytę konsultacyjną u lekarza androloga można zarezerwować telefonicznie lub online.
Niniejsza strona nie stanowi źródła porady medycznej.