USG CIĄŻY

USG Ciąży

W Idealist wykonasz USG na każdym etapie ciąży

W zależności od wieku ciążowego lekarz ocenia rozwój płodu i ciąży. Do USG referencyjnych ciąży (zalecanych każdej kobiecie przez PTG) należy USG ciąży wczesnej (do 10 tyg.), USG prenatalne (wykonywane między 11 a 13,6 tyg. ciąży), USG połówkowe (wykonywane między 18 a 22 tygodniem ciąży), USG III trymestru (wykonywane między 28 a 32 tyg. ciąży). Na wczesnym etapie ciąży określany jest wiek ciąży, przewidywana data porodu. Podczas badania prenatalnego USG lekarz ocenia ryzyko wystąpienia ewentualnych nieprawidłowości genetycznych płodu (wad rozwojowych). USG połówkowe to oprócz oceny narządów wewnętrznych płodu (m.in układu nerwowego) świetny czas na ocenę płci dziecka. 

Zależy Nam aby podczas wizyt i badań ultrasonograficznych pacjent czuł się zaopiekowany i spokojny. Gabinet wyposażony jest w nowoczesny sprzęt, który umożliwia wykonywania badań USG w ciąży, USG 2D oraz USG 3D / 4D. Jednocześnie podczas badania istnieje możliwość wykonania testów prenatalnych z krwi. Lekarze, którzy tworzą zespół Idealist Centrum Zdrowia i Urody posiadają certyfikaty FMF oraz wieloletnie doświadczenie. Omawiają badanie USGdalszy plan leczenia oraz chętnie odpowiadają na pytania.

Obszar roboczy 4
W IDEALIST WYKONAJĄ PAŃSTWO NASTĘPUJĄCE BADANIA ULTRASONOGRAFICZNE

 USG wczesnej ciąży
 USG genetyczne w 11 – 13,6 tygodniu ciąży
 USG ciąży z oceną przepływów naczyniowych metodą dopplerowską

 USG położnicze z oceną długości szyjki macicy
 USG położnicze 3D/4D
 USG ginekologiczne

Dlaczego wybór placówki, w której wykonywane jest USG ciąży jest taki istotny?

USG ciąży Warszawa: wszelkie badania USG ciąży, zwłaszcza badania USG referencyjne warto wykonać w klinice wyposażonej w nowoczesny aparat USG, w której badania są wykonywane przez doświadczony zespół posiadający niezbędne certyfikaty (mi.n. certyfikat FMF, Fetal Medicine Foundation). W Idealist Centrum Zdrowia i Urody z należytą starannością, zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej wykonywane są badania USG położnicze od około 10 lat.

Zalecana ultrasonografia w ciąży:

– badanie USG ciąży do 10 tygodnia (badanie ciąży wczesnej/USG potwierdzające ciążę) – badanie I trymestru, wykonywane pomiędzy 11 a 13,6 tygodniem ciąży – badanie pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży, tzw. badanie USG połówkowe – badanie III trymestru, pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży – badanie USG ciąży przed porodem, pomiędzy 37 a 40 tygodniem ciąży.

W którym tygodniu wykonać pierwsze USG w ciąży? Po jakim czasie od ostatniej miesiączki widać ciążę w USG?

Od około 6 tygodnia ciąży w jamie macicy może być już widoczny pęcherzyk ciążowy, a w nim zarodek. Na tym etapie prawdopodobnie będzie widoczne także bicie serduszka (tętno płodu). Wg rekomendacji nie zaleca się do 8 tygodnia ciąży słuchania tętna płodu. Zaleca się stosowanie obrazowania techniką Motion- mode (M-Mode). Technika pozwala zobaczyć ile razy bije serduszko. Należy pamiętać, że ciąża może okazać się młodsza lub starsza. Wynika z to z faktu, że owulacja może się przesunąć np. wystąpić tydzień później (zwłaszcza gdy miesiączki nie pojawiały się co 28 dni). Dlaczego USG na tym etapie jest ważne i zalecane? Otóż, dokonując pomiaru CRL – długości zarodka jesteśmy w stanie co do dnia określić wiek ciąży. Na tym etapie jesteśmy w stanie potwierdzić także obecność ciąży w jamie macicy (wykluczyć ciążę ektopową – czyli ciążę umiejscowioną poza jamą macicy). Zdajemy sobie sprawę, że na początku ciąży jest bardzo dużo pytań, rzeczy nowych i niejasnych. Dlatego bardzo ważne jest aby w tym czasie skupić się także na psychologicznym aspekcie zmian jakie niesie ciąża. Specjaliści tworzący zespół Idealist Centrum Zdrowia i Urody są po to by Cię wspierać, jednocześnie dzieląc się swoją wiedzą. Już podczas pierwszej wizyty wskażą jakie badania wykonać, przedstawią plan prowadzenia ciąży, w sposób wyczerpujący i szczegółowy udzielą odpowiedzi na Twoje pytania. Na badanie ultrasonograficzne można przybyć z osobą towarzyszącą. W Idealist Centrum Zdrowia i Urody wykonujemy pełen zakres USG ciąży (USG ciąży Warszawa). Nie jest jasne jak wyliczyć tydzień ciąży? Nasza recepcja pomoże w doborze właściwego terminu wykonania badania.

Czy USG jest bezpieczne w ciąży?

Tak, ultrasonografia (USG) w ciąży jest bezpieczna, niebolesna i pozbawiona jakichkolwiek powikłań. Jest to badanie bezpieczne dla matki i nie stanowi zagrożenia dla ciąży. Niewykonanie badania USG w ciąży wiąże się z kolei z ograniczoną diagnostyką i ograniczoną oceną stanu zdrowia.

Czym się różni badanie prenatalne od zwykłego USG?

Badanie prenatalne różni się od zwykłego USG przede wszystkim tym, że jest wykonywane w określonym czasie, pomiędzy 11 a 13,6 tygodniem ciąży oraz faktem, że jest wykonywane przez lekarza posiadającego doświadczenie oraz kwalifikacje w ocenie ryzyka wystąpienia wad genetycznych. Jest to zdecydowanie najważniejsze badanie w ciąży.

Co obejmuje diagnostyka prenatalna?

Na diagnostykę prenatalną składa się tak zwany test podwójny, czyli badanie USG prenatalne oraz test PAPP-A z krwi (rozszerzony o badanie PLGF – łożyskowy ludzki czynnik wzrostu). Test podwójny rekomendowany jest dla każdej Pacjentki, zarówno przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, jak i Fetal Medicine Foundation. Oprócz oceny ryzyka aberracji chromosomowych obliczanego na podstawie markerów z krwi oraz parametrów ultrasonograficznych test PAPP-A pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego oraz preeklampsji (wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania płodu). Wspomniane zaburzenia wynikają z niewydolności łożyska. Czy USG w 12 tygodniu jest dopochwowe? Badania USG I trymestru (11 – 13,6), II trymestru oraz III trymestru wykonuje się przez brzuch. Jednak zdarza się, że badanie wymaga dodatkowego obrazowania sondą dopochwową. Długość szyjki oceniania jest także sondą dopochwową (w niektórych przypadkach istnieje możliwość oceny długości szyjki macicy sondą przezbrzuszną). Czy w badaniu I trymestru da się już określić płeć dziecka? Chodź dziecko jest jeszcze zbyt małe na ocenę budowy anatomicznej lekarz z dużą skutecznością jest w stanie określić prawdopodobieństwo płci na podstawie badania USG I trymestru. Dedykowanym USG pozwalającym na weryfikację płci dziecka jest USG w 18 – 22 tygodniu. Wielokrotnie zdarza się, że to właśnie płeć dzieci pokazują najchętniej w USG 3D, USG 4D.

W którym tygodniu najlepiej zrobić USG połówkowe?

Badanie zalecane jest pomiędzy 18 a 22 tygodniem. Najoptymalniej jest zapisać się na badanie około 20 tygodnia ciąży. Według opinii lekarzy wykonujących badania USG wizualizacja w tym czasie jest odpowiednia do oceny poszczególnych struktur. Zdarza się, że dziecko układa się w pozycji utrudniającej ocenę anatomii płodu, zatem przygotowując się do badania warto mieć ze sobą coś słodkiego. Wykonanie badania USG połówkowego wymaga czasu i cierpliwości także Pacjentki. Przygotowując się do badania co najmniej trzy dni przed USG nie należy smarować brzucha kremami lub oliwkami. Kosmetyki te utrudniają wizualizację podczas badania (gorsza przezierność tkanek). USG III trymestru, wykonywane pomiędzy 28 a 32 tygodniem jest już ostatnim badaniem prenatalnym obowiązkowym w ciąży.  Badanie ma na celu powtórną ocenę płodu pod kątem wykluczenia niektórych wad genetycznych. Ocenie podlegają też przepływy sprawdzające wydolność łożyska oraz położenie płodu. Szacowana jest przewidywana masa płodu w terminie porodu. Techniką dodatkową badania USG jest obrazowanie uzupełniające trójwymiarowe (USG 3D Warszawa), czterowymiarowe (USG 4D Warszawa). Czym różni się obrazowanie 4D od 3D? Wizualizacja 4D pozwala na uzyskanie obrazu na żywo, w czasie rzeczywistym. Z kolei wykorzystywanie nowoczesnej technologii 5D pozwala na zobaczenie realistycznego widoku struktur płodu. W Idealist Centrum Zdrowia i Urody badanie USG 3D/USG 4D jest możliwe także do wykonania podczas badań referencyjnych. Niniejsza strona nie stanowi źródła porady medycznej.

Polecani Specjaliści